Warszawa, Mazowieckie, Polska
798-051-622

Auto kasacja – czym jest i czy warto oddać tu swoje auto?

Skupujemy auta na terenie Warszawy za gotówkę 24h, 7 dni w tygodniu!

Auto kasacja – czym jest i czy warto oddać tu swoje auto?

Wielu kierowców bardzo zżywa się ze swoim autem. Zwłaszcza gdy jest to jego pierwsze auto w karierze kierowcy. Niestety nawet najlepsze auto w którymś momencie osiąga poziom zużycia i usterek, w którym warto zastanowić się nad sensem jego utrzymywania. Wtedy złomowanie jest najlepszym wyjściem z sytuacji.

Nawet jeśli auto służyło Ci przez lata, czasem warto wiedzieć, kiedy należy się z nim rozstać. Kiedy oddać pojazd do kasacji i na czym ona polega? Oto kilka słów na ten temat.

Stary samochód – utylizacja czy sprzedaż?

Dla każdego kierowcy to niełatwa decyzja. Jednak warto spojrzeć na sprawę obiektywnie, bez zbędnych emocji. Nawet najlepsze auto w końcu osiąga koniec swych możliwości użytkowych. Jeśli więc jego stan techniczny daleki jest od ideału, a auto częściej bywa zawodne niż niezawodne, pora podjąć decyzję co dalej.

O ile w przypadku młodszych aut, w przyzwoitej kondycji, sprawa jest prosta, można je sprzedać. O tyle jednak w przypadku starych, niesprawnych aut najlepszym rozwiązaniem będzie auto kasacja.

Jednak granica tu jest bardzo płynna. Będąc związanym emocjonalnie z autem, trudno jest jednak podjąć tak drastyczną decyzję o rozstaniu. Z jednej strony wydaje nam się, że jeszcze wystarczy naprawić to i tamto i na pewno jeszcze auto nam posłuży. Z drugiej jednak mamy zdrowy rozsądek, który podpowiada nam, że na pewno na tych kilku usterkach do usunięcia się nie skończy.

Dlatego decyzja o tym, aby zezłomować samochód, do łatwych nie należy. Jeśli jednak nadszedł czas rozstania, warto rozważyć oddanie auta na złom.

Legalna auto kasacja, czyli stacja demontażu pojazdów

Podejmując decyzję o oddaniu auta do kasacji, musimy liczyć się z kilkoma formalnościami. Takie auto powinno zostać wycofane z ruchu, a to oznacza wizytę w wydziale komunikacji. Jednak wszelkie procedury zaczynają się od auto złomu. Kiedy auto kwalifikuje się do kasacji?

Przede wszystkim wtedy, gdy nie zapewnia bezpiecznej jazdy czy jest całkowicie zniszczone na skutek wypadku. Także wtedy, gdy jest to pojazd wiekowy, nie przeszedł przeglądu technicznego i koszty jego naprawy przekraczają wartość samego pojazdu.

W takich przypadkach dalsze utrzymywanie pojazdu jest po prostu nieopłacalne. Dlatego kasacja pojazdu jest tu najrozsądniejszym wyjściem. Legalnie złomować samochód możemy jedynie w licencjonowanej stacji demontażu pojazdów.

Tylko w ten sposób w naszym kraju można zgodnie z prawem pozbyć się pojazdu. Aby dopełnić wszelkich formalności, należy okazać kilka dokumentów pojazdu. To m.in.:

  • Dowód rejestracyjny.
  • Karta pojazdu.
  • Tablice rejestracyjne.
  • Numer VIN.
  • Dowód własności pojazdu.
  • Pisemna zgoda na złomowanie w przypadku jest dwóch lub więcej współwłaścicieli.

Taki wrak przejmowany jest przez auto złom i zanim zostanie poddany recyklingowi, musi być rozmontowany i wszystkie płyny muszą być z niego usunięte. Jeśli podczas demontażu okaże się, że niektóre jego elementy nadają się jeszcze do eksploatacji, mogą zostać sprzedane na części zamienne.

Jednak nie liczmy na spory zysk z tego rodzaju transakcji. Przede wszystkim pozbycie się powypadkowego czy starego auta ma za zadanie usunięcie odpadu, którym jest niestety taki pojazd. Dlatego recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji nie będzie interesem życia.

Wszystko zależy od wyceny na miejscu oraz oczywiście stanu samego pojazdu i odzyskanych części zamiennych. Po kasacji otrzymujemy zaświadczenie o legalnym recyklingu pojazdu. Kasacja samochodu nie kończy się jednak wizytą w skupie aut, bo tak najczęściej określamy auto kasację.

Czekają nas jeszcze formalności związane z wyrejestrowaniem pojazdu oraz zgłoszenie do ubezpieczyciela tego faktu. Jeśli auto miało opłaconą składkę ubezpieczenia OC, na pewno można liczyć na zwrot jej części.

Auto kasacja – dlaczego warto?

Oddanie auta na złom to jedna z trudniejszych decyzji każdego właściciela auta. Jednak oddanie samochodu na złom często jest ostatecznością. Zwłaszcza gdy pojazd jest bardzo wyeksploatowany albo po prostu zniszczony.

Sprzedaż samochodu na złom ma jednak wiele korzyści. Przede wszystkim nie musimy się martwić kolejnymi wydatkami związanymi z naprawą ani nie musimy szukać nabywcy na auto, które delikatnie mówiąc, raczej nie znajdzie nowego właściciela.

Dlatego, jeśli chcesz oddać swój samochód w dobre ręce, zezłomuj go. Czasem po prostu jest to najlepsze rozwiązanie. I często jedyne słuszne.

 

Skup aut Warszawa 24h! Kupujemy samochody za gotówkę! 🚗