Warszawa, Mazowieckie, Polska
798-051-622

Kupujemy samochód używany – na co warto zwrócić uwagę?

Skupujemy auta na terenie Warszawy za gotówkę 24h, 7 dni w tygodniu!

Kupujemy samochód używany – na co warto zwrócić uwagę?

Kupno samochodu używanego to nie taka prosta sprawa. Wie o tym każdy, kto choć raz podjął to wyzwanie. Czasem wyszukanie idealnego egzemplarza to jak wygranie losu na loterii. Ukryte wady, zatuszowane mankamenty, to wszystko może sprawić, że zakup auta może być prawdziwym torem przeszkód.

Oczywistym jest bowiem, że każdy sprzedawca będzie chciał sprzedać pojazd w jak najlepszej cenie. Jednak nie zawsze cena ta jest adekwatna do stanu auta. Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy kupić używany samochód? Oto kilka sprawdzonych rad.

Co warto sprawdzić, gdy planujemy kupić używane auto?

Zakup samochodu używanego zawsze wiąże się z ryzykiem. Bo tak naprawdę nie wiemy do końca czego możemy się spodziewać po ładnie przygotowanym do sprzedaży pojeździe. W zasadzie należy liczyć się z tym, że sprzedający może przed nami ukryć jego wady. Czasem świadomie, a czasem nie. Co prawda chroni nas przed takimi sytuacjami prawo, jednak często nie mamy siły dochodzić swoich praw przed sądem. Dlatego jeśli chcemy kupić auto i nie rozczarować się, warto wiedzieć co sprawdzić podczas zakupu i o co zapytać sprzedawcę.

Przede wszystkim nie kupujmy auta na podstawie zdjęć. Koniecznie najpierw umówimy się na oględziny, bowiem na zdjęciach auto zawsze będzie wyglądało perfekcyjnie. Poza tym nie wybierajmy się na oględziny samemu. Warto wziąć ze sobą osobę doświadczoną, np. zaprzyjaźnionego mechanika, który obiektywnie sprawdzi jego stan techniczny.

Dobrym pomysłem jest udanie się na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia faktycznego stanu pojazdu. Oczywiście odbywa się to na nasz koszt i to my powinniśmy ją wybrać.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Nie umawiajmy się na oględziny pojazdu w godzinach wieczornych. W ten sposób łatwo możemy przeoczyć usterki, które w ciągu dnia na pewno nie umknęłyby naszej uwadze. Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Kupujemy używane auto – co należy sprawdzić?

Oczywiście, przede wszystkim liczy się pierwsze wrażenie, czyli stan lakieru i nadwozia. Tu warto sprawdzić czy nie widać żadnych odprysków czy szpachli, które sugerowałyby korozję. Warto mieć ze sobą miernik lakieru, jednak nie od razu należy go używać. Inaczej wystraszymy sprzedawcę czy handlarza.

Na początku warto zwrócić uwagę czy nadwozie nie nosi śladów wgnieceń, czy w każdym miejscu lakier ma ten sam odcień oraz czy wszystkie elementy auta są dobrze spasowane. Jeśli jednak stan lakieru jest zbyt idealny dla używanego auta, to również powinno wzbudzić czujność. Jest on bardziej podejrzany niż drobne usterki.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest stan foteli, kierownicy, okładziny pedałów i gałki zmiany biegów. W autach z dużym przebiegiem (sugerowanym wiekiem pojazdu) te elementy powinny nosić ślady użytkowania.

Koniecznie należy też sprawdzić stan podwozia i podzespołów pod maską. Tu na pewno przyda się pomoc eksperta. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Chociażby czysty silnik. To z pewnością nie pedantyzm właściciela, a raczej jakaś usterka lub wyciek, który w ten sposób miał być zamaskowany.

Niski przebieg – zaleta czy wada auta używanego?

Kolejną ważną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie auta jest jego przebieg. Co prawda cofanie licznika jest w Polsce surowo karane, nadal nie brakuje osób, które praktykują „przekręcanie” licznika.

Na szczęście dziś można dzięki stronie rządowej sprawdzić jaki jest faktyczny przebieg pojazdu. Jeśli sprzedawca jest uczciwy, poda nam numer VIN dzięki któremu można będzie to sprawdzić. Co ważne, w bazie tej znajdują się także samochody sprowadzone z zagranicy.

Jeśli auto posiada przebieg adekwatny do jego wieku, nie powinniśmy się tym zrażać. To oznacza, że pojazd był na bieżąco użytkowany. Często jednak szukamy używanych samochodów, z małym przebiegiem.

Z jednej strony już wiemy, że może to oznaczać cofnięty licznik. Jeśli z kolei jego przebieg jest poprawny i nadal jest niski, to oznacza, że poprzedni właściciel rzadko nim jeździł. To również nie wpływa korzystnie na stan samochodu.

Auta tak są skonstruowane, aby być często w ruchu. Dlatego warto uśrednić wartości wskazań licznika i nie popadać ze skrajności w skrajność.

Zakup używanego samochodu to prawdziwe wyzwanie. Stan techniczny, kondycja lakieru oraz historia samochodu, to jedne z najważniejszych kwestii, na które zawsze warto zwracać uwagę, kupując auto z drugiej ręki. Zarówno od osoby prywatnej jak i z komisu samochodowego.

 

Skup aut Warszawa 24h! Kupujemy samochody za gotówkę! 🚗